Prowadzone przeze mnie od dwóch lat badania kliniczne leku dla psów cierpiących na lęk separacyjny dobiegły końca. Obecnie rekrutacja nowych pacjentów jest zakończona.
—-
Celem było sprawdzenie długoterminowej skuteczności leku stosowanego w leczeniu lęku separacyjnego.
Przez ostatnich kilka miesięcy kwalifikowałam zwierzęta do badania. Osoby, które przeszły całe 9-tygodniowe badanie otrzymały bezpłatną poradę behawioralną.
Pies – kandydat do udziału w badaniu, musi:
- być zdrowy,
- być w wieku od 6 miesięcy do 8 lat (psy starsze niż 8 lat mogą wziąć udział w badaniu pod warunkiem, że nie występują u nich objawy demencji),
- ważyć co najmniej 2 kg,
- wykazywać wyraźne objawy lęku separacyjnego gdy zostaje sam w domu (np. niepokój ruchowy, wokalizację taką jak szczekanie albo wycie, zachowania destrukcyjne).
W trakcie trwania badania (przez 9 tygodni) pies musi zostawać sam w domu co najmniej trzy razy w tygodniu, a w domu nie mogą przebywać inne psy, u których także występuje lęk separacyjny. Przed włączeniem do badania, oceniam, czy pies kwalifikuje się do badania. W przypadku pozytywnej decyzji prowadzę szczegółowe badanie weterynaryjne, weryfikujące stan zdrowia zwierzęcia, włącznie z pobraniem krwi.
Badanie wymaga zaangażowania ze strony opiekunów. Opiekun po przeszkoleniu:
- podaje lek stosowany w badaniu (lub placebo),
- rejestruje na nagraniach wideo objawy lęku separacyjnego występujące u psa,
- a także prowadzi dzienniczek elektroniczny, w którym opisuje zachowania psa w środowisku domowym.
Po zakończeniu 9-tygodniowego okresu pies będzie miał zapewnioną bezpłatną konsultację behawioralną. Leki stosowane w badaniu oraz związane z nim procedury weterynaryjne związane są bezpłatne.