terapia

Właściciele zwierząt bardzo często borykają się z zaburzeniami zachowania swoich podopiecznych. Niestety, wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z możliwości leczenia zaburzeń behawioralnych. Inni nie wierzą w możliwość korygowania zachowań swoich podopiecznych. 

Leczenie jest możliwe, może być również skuteczne. Sukces terapii uzależniony jest jednak od stopnia zaawansowania zmian. Potrzebna jest ścisła współpraca właściciela z lekarzem weterynarii prowadzącym terapię.

Dobór terapii zaburzeń behawioralnych uzależniony jest od oceny konkretnego przypadku. Uogólniając, leczenie może się składać z trzech podstawowych elementów:

  • terapii behawioralnej,
  • leczenia farmakologicznego,
  • postępowania dietetycznego.

Zaburzenia zachowania można leczyć

Aby leczenie psa lub kota było skuteczne, konieczna jest ścisła współpraca właściciela z lekarzem weterynarii, a zalecone elementy terapii powinny być wdrażane konsekwentnie przez wszystkie osoby mające kontakt ze zwierzęciem.

Bardzo często elementem terapii behawioralnej jest wizyta domowa – pozwala ona zapoznać się lekarzowi z otoczeniem zwierzęcia i dostrzec wszystkie czynniki, które mogą wpływać na jego zachowanie.

Często u podłoża zaburzeń zachowania leżą choroby ogólnoustrojowe. Dlatego, żeby postawić właściwą diagnozę konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania klinicznego zwierzęcia.

Otrzymuję od Was bardzo dużo zapytań, dlatego wprowadziłam elektroniczne zapisy na wizyty. Czas oczekiwania na termin spotkania jest dość długi i wynika m.in. z liczby prowadzonych pacjentów. Jeśli masz psa, możemy umówić się na wizytę w moim gabinecie weterynaryjnym w Zielonce, tutaj dostępne terminy zazwyczaj są bliższe. Jeśli masz kota lub możesz trochę poczekać wybierz wizytę domową – dla kotów i psów w Warszawie. W domu zwierzęta zachowują się naturalnie, dzięki temu najłatwiej wówczas postawić prawidłowe rozpoznanie i przekazać zalecenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tajemniczych ścieżkach, którymi wędrują koty?