Są psy mniej lub bardziej szczekliwe. Pół biedy jeśli mieszkasz na odludziu. Gorzej jeśli sąsiedzi skarżą się, że Twój pies szczeka lub wyje. Niektóre zwierzęta potrafią być naprawdę hałaśliwe i dokuczliwe dla otoczenia. Zdarzają się pozwy sądowe, przymusowe wyprowadzki pod presją sąsiadów i przekazania zwierząt do adopcji.
Dlaczego psy wyją?
Bardzo często po prostu się nudzą. Są psy, które chętnie wyją akompaniując przejeżdżającym karetkom. Dlatego podstawową, absolutnie podstawową sprawą jest to, żebyś nagrał zwierzę podczas swojej nieobecności. Często okazuje się, że zwierzę ma problem z rozłąką, a szczekanie lub wycie może być objawem lęku separacyjnego związanego z nieobecnością właścicieli. Musimy zrozumieć dlaczego Twój pies podczas nieobecności zachowuje się w ten czy inny sposób.
Psy mogą wokalizować również z powodu wielu chorób. Pies będzie popiskiwał albo wył jeśli odczuwa ból. To samo jeśli pies ma kłopot z nietrzymaniem moczu czy kału z przyczyn somatycznych. Choruje np. na chorobę Cushinga, na cukrzycę, czuje ogromny dyskomfort z powodu tego, że nie może wyjść na dwór i to też może powodować wokalizację.
Czy można oduczyć psa wycia i szczekania?
Niektórzy opiekunowie próbują rozmawiać ze swoim psem przez skype’a albo inne komunikatory. Lęk separacyjny ma jednak bardzo głębokie podłoże i samo powiedzenie psu czegoś miłego przez Internet nie załatwia sprawy. Tutaj potrzebna jest konsekwentna terapia, sukcesywne i stopniowe przeciwwarunkowanie. Trzeba również odwrażliwić psa na bodźce związane z wychodzeniem właściciela. Czasami potrzebna jest farmakoterapia. Dlatego każde zwierzę należy dobrze zbadać i wykluczyć choroby somatyczne. Jeżeli problem z nadmierną szczekliwością wynika tylko z zachowania terytorialnego psa, warto zacząć od ograniczenia widoku na przechodniów.
Czego unikać w terapii?
Ludzie kupują różnego rodzaju obroże, kolczatki,zdarza się nawet przecinanie strun głosowych. Trzeba jasno powiedzieć, że to ostatnie rozwiązanie jest w Polsce nielegalne. Brak możliwości szczekania dla psa oznacza kalectwo. Pies potrzebuje wokalizacji do komunikacji nie tylko z innymi psami, ale i z ludźmi.
Odradzam również obroże antyszczekowe, nawet jeśli nie są to obroże elektryczne, ale zawierające tak zwany olejek z citronelli. Znowu jest to krzywdzące dla psa. Obroża nie spowoduje, że pies przestanie cierpieć z powodu rozłąki, a ten problem tylko się pogłębi. Do stresu wynikającego z nieobecności właściciela, pies dodatkowo otrzymuje nieprzyjemne bodźce.Niektóre psy radzą sobie w ten sposób, że przestają szczekać, ale zaczynają siusiać czy niszczyć, bo frustracja lub lęk w dalszym ciągu u nich występuje.
Czy Twój pies też za głośno szczeka podczas Twojej nieobecności? Czy przeszkadza Ci pies sąsiada? Napisz w komentarzu jeśli zdarzyła Ci się podobna sytuacja.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tajemniczych ścieżkach, którymi wędrują koty?
-
EBOOK – Kocie ścieżki. Przewodnik po krętych drogach kociego umysłu34,99 zł Cena umożliwia 3 pobrania.