Stary pies, stary kot – co to znaczy?

Jagna Kudła i Kacper Kowalczyk w Programie 4 Polskiego Radia

Dla wielu osób określenie “stary pies” lub “stary kot” może być zaskoczeniem. Tymczasem psy ras dużych i olbrzymich mogą wkraczać w podeszły wiek już w 5-6 roku życia. O kotach seniorach mówimy kiedy przekraczają próg 9 lat. 

U psa łatwiej rozpoznać, że coś mu dolega. Kot będzie próbował ukryć wszelkie oznaki słabości. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zwracać
uwagę na zmiany w zachowaniu u naszych podopiecznych.

Jakie objawy będą wskazywać, że zwierzę wkracza w podeszły wiek? Czy można poprawić komfort życia naszych pupili? Jak sprawić by pies i kot mógł na starość cieszyć się dobrym samopoczuciem? Jak pomóc psu z zespołem zaburzeń poznawczych? O tym opowiadam w audycji “Dajesz radę” w Programie 4 Polskiego Radia.

Więcej informacji i porad znajduje się w książce „Kocie ścieżki. Przewodnik po krętych drogach kociego umysłu”. To pierwszy praktyczny poradnik dla opiekunów kotów, który tak mocno opiera się na badaniach naukowych i doświadczeniu lekarskim. E-book zawiera konkretne odpowiedzi na najczęstsze wyzwania opiekunów oraz proste wyjaśnienie podłoża kocich zachowań i chorób. Dla dociekliwych przeznaczone są dodatkowe informacje poświęcone naukowym doniesieniom i wynikom badań. Całość jest bogato udokumentowana źródłami.