Felinoterapia – w czym kot może pomóc?

W radiowej “Czwórce” rozmawiam z lek. wet. Kacprem Kowalczykiem na temat felinoterapii oraz wpływu kotów na nasze zdrowie.

Inteligentne koty doskonale odczytują emocje i zamiary ludzi, a dzieci, o ile kot się ich nie boi, są bardzo czytelne – robią to o czym myślą, więc zamiary mają wymalowane na twarzy. Podobnie jednak jak nie każda kobieta powinna być przedszkolanką tak nie każdy kot nadaje się na „nianię” dla dziecka lub innego zwierzęcia. Ta sama zasada dotyczy udziału kotów w pozostałych rodzajach felinoterapii – to on ma zdecydować, czy chce w tym uczestniczyć, czy nie.

Jak twierdzą badacze z Instytutu Komunikacji Zwierząt w Północnej Karolinie, posiadanie kota nie jest obojętne dla naszego układu immunologicznego. Okazuje się, że powoduje wytwarzanie w organizmie dzieci przeciwciał, mogących zapobiegać astmie oraz infekcjom oddechowym. Mechanizm tego zjawiska częściowo wyjaśnili badacze już w 2001 roku w czasopiśmie Lancet. Do wniosku, że przebywanie w towarzystwie psa lub kota zmniejsza ryzyko infekcji układu oddechowego w pierwszym roku życia dziecka doszli również fińscy badacze. Co więcej, dzieci mieszkające z kotami od urodzenia znacznie rzadziej rozwijają nadwrażliwość na alergeny tych zwierząt.

Terapeutycznemu wpływowi kotów oraz najnowszym badaniom na ten temat poświęcam cały rozdział w mojej książce „Kocie ścieżki. Przewodnik po krętych drogach kociego umysłu”. To pierwszy praktyczny poradnik dla opiekunów kotów, który tak mocno opiera się na badaniach naukowych i doświadczeniu lekarskim. E-book zawiera konkretne odpowiedzi na najczęstsze wyzwania opiekunów oraz proste wyjaśnienie podłoża kocich zachowań i chorób. Dla dociekliwych przeznaczone są dodatkowe informacje poświęcone naukowym doniesieniom i wynikom badań. Całość jest bogato udokumentowana źródłami.

Żeby posłuchać rozmowy na temat Felinoterapii przejdź na stronę radiowej “Czwórki”.