Czy psy i koty przeżywają żałobę? Jak im pomóc?

Psy i koty też odczuwają stratę po bliskich - dr n. wet. Jagna Kudła, behawiorystka

Psy i koty też przeżywają utratę bliskich współtowarzyszy lub opiekunów. Nieraz obserwujemy, że po stracie ulubionego towarzysza zwierzę aktywnie go poszukuje. Zwierzę czuje się zagubione, wokalizuje lub popada w apatię, a nawet depresję. Podczas „żałoby” zwierzęta mniej jedzą, więcej śpią, nie są skore do zabaw. Są to objawy silnego stresu.

Jak pomóc zwierzęciu, które cierpi po stracie?

Przede wszystkim zwierzętom należy dać czas, żeby oswoiły się z nową sytuacją. Bardzo pomaga utrzymanie stałych rytuałów, czyli pór posiłku, spaceru, zabawy itd. Należy również ograniczyć wprowadzanie jakichkolwiek zmian w otoczeniu zwierzęcia, które mogłyby je dodatkowo zestresować. Chodzi zarówno o przemeblowanie, remont czy wprowadzanie do domu nowych zwierząt.

Zwierzę związane jest ze swoim towarzyszem lub opiekunem indywidualną więzią i nie można jej łatwo ani szybko zastąpić. Można ewentualnie próbować stworzyć nową więź ale dopiero po ustaniu okresu „żałoby”. Może to potrwać około miesiąca, ale nie wszystkie zwierzęta wracają do normalnego stanu w tym czasie.

Znane są przypadki kiedy psy po stracie swojego opiekuna przez wiele miesięcy oczekiwały go na jego grobie. Jednym z najsłynniejszych przypadków był skyterier Bobby, który po śmierci swojego pana przez 14 lat mieszkał na cmentarzu Greyfriars Kirkyard w Edynburgu. Niezwykła postawa psa została upamiętniona pomnikiem przy moście Jerzego IV, tuż obok pubu, do którego pies przychodził ze swoim właścicielem.

Jakie jest neurochemiczne podłoże uczucia straty?

Według badań (Panksepp,1998; Eisenberger i in., 2003) uczucie straty może być bliskie odczuwaniu fizycznego bólu. Zjawisko to wiąże się ze spadkiem stężenia endogennych opioidów i oksytocyny oraz zwiększeniem obrotu kwasu glutaminowego. Depresja, która może być konsekwencją straty ma podłoże serotoninergiczne. Wielu zwierzętom w takiej sytuacji można pomóc tylko poprzez zastosowanie odpowiednich leków. Farmakoterapii oczywiście musi towarzyszyć odpowiednie postępowanie behawioralne.

Przeczytaj tekst z moją wypowiedzią o żałobie u zwierząt na tvn24.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o tajemniczych ścieżkach, którymi wędrują koty?