
Właściciele zwierząt bardzo często borykają się z zaburzeniami zachowania swoich podopiecznych. Niestety, wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z możliwości leczenia zaburzeń behawioralnych. Inni nie wierzą w możliwość korygowania zachowań swoich podopiecznych.
Leczenie jest możliwe, może być również skuteczne. Sukces terapii uzależniony jest jednak od stopnia zaawansowania zmian. Potrzebna jest ścisła współpraca właściciela z lekarzem weterynarii prowadzącym terapię.
Dobór terapii zaburzeń behawioralnych uzależniony jest od oceny konkretnego przypadku. Uogólniając, leczenie może się składać z trzech podstawowych elementów:
- terapii behawioralnej,
- leczenia farmakologicznego,
- postępowania dietetycznego.
Zaburzenia zachowania można leczyć
Aby leczenie psa lub kota było skuteczne, konieczna jest ścisła współpraca właściciela z lekarzem weterynarii, a zalecone elementy terapii powinny być wdrażane konsekwentnie przez wszystkie osoby mające kontakt ze zwierzęciem.
Bardzo często elementem terapii behawioralnej jest wizyta domowa – pozwala ona zapoznać się lekarzowi z otoczeniem zwierzęcia i dostrzec wszystkie czynniki, które mogą wpływać na jego zachowanie.
Często u podłoża zaburzeń zachowania leżą choroby ogólnoustrojowe. Dlatego, żeby postawić właściwą diagnozę konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania klinicznego zwierzęcia.
dr n. wet. Jagna Kudła – tel. 501 375 601